Teema 13: Teistmoodi IT

Seal kirjutan ühest IT seadme tugilahendusest puuetega inimeste jaoks.

Paljud inimesed kaasaegses ühiskonnas kasutavad nutitelefone ja sealt ka johtub järeldus, et nad peavad olema kättesaadavad igale kasutajale, mille hulgas ka puuetega inimesed.

Esiteks tahtsin mingist mobiil seadme lahendusest rääkida, aga leidsin üht, mis pakub Google oma kaardi äpis pimedate inimeste jaoks, mille nimi on üksikasjalik häälejuhendamine (Detailed voice guidance). 

Google maps detailed voice guidance

Selle lahenduse eesmärk on aidata pimedatel inimestel punktist A punktini B edukalt iseseisvalt saada kasutades häälekäsud. Kindlasti on esialgu võimalik ilmselge vastuvaidlemine, et milleks on see lahendus üldse, kui Google maps'is on juba häälekäskude süsteem mis toredalt töötab? Aga ei pruugi unustada, et pimedad inimesed ei näe üldse ja nad vajavad rohkem infot selleks, et vabalt orienteeruda ruumis, mida pakub selline lahendus.

Esimene erinevus tavalisest Google maps'i häälekäskude süsteemist on see, et ta ütleb infot praegusest marsruudist sagedamini. Pime inimene võib lihtsalt eksida uuel marsruudil jalutades, kui temal ei ole piisavalt infot orienteerumiseks, mida see lahendus jälgib ja kiiresti teavitab oma kasutajat, kui ta kõnnib vales suunas. Äpp tihti meenutab, kui palju on vaja veel minna ja millal tuleb järgmist korda pöörduda.

Järgmine täiendus on hääleteaded tiheda liiklusega aladest, mis võivad pimedatele inimestele ohtu kujutada (pikad ülekäigurajad, rajad suurte inimeste hulkadega jne.). Neid on raske ületada isegi teatud masruudil käies rääkimata teadmatutest. See funktsioon tugevalt lihtsustab pimedate inimeste liikumist linnades.

Google'i lahenduse kirjeldus: https://blog.google/products/maps/better-maps-for-people-with-vision-impairments/

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Teema 3: Uus meedia...?

Teema 2: Arpanetist Facebookini

Teema 7: Arvutid ja paragrahvid IIː litsentsid ja autoriõigus