Teema 2: Arpanetist Facebookini

  Selles postituses jutustan kahest erinevast Interneti nähtustest, mis juhtusid vanas Internetis.

Emoticons


 
Emotikonid on kirjavahemärgid, tähed ja numbrid, mida kasutatakse pildiikoonide loomiseks, mis tavaliselt kajastavad emotsioone või tundeid. Erinevates infoallikates on mitu versiooni, kuidas emotikonid kujunesid, aga kõige populaarsem on selline: emotikon tekkis pärast seda, kui Carnegie Melloni ülikoolis 1982. aastal nalja läks valesti. Interneti-teadetetahvlile võltsi postituse elavhõbeda lekkimisest tõttu tekkis ülikoolis pabin ja selle segaduse tõttu soovitas dr Scott E. Fahlman et naljakaid ja tõsiseid sõnumeid saab tähistada kahe tähemärgistikuga, mille tunneme nüüd tavaliste emotikonidena: naerunägu :-) ja kortsus nägu :-(

 Tänapäeval aga inimesed kasutavad emojid, mis on põhimõtteliselt emoticonide sugulane, aga nad on erinevad. Et emoju populaarsust näha, palju ei ole vaja uurida: neid on võimalik leida sotsiaalvõrgustikutes postitustest, suheldes messengerites, suheldes juttutubades jne. Mis aga jäi emoticonidest Internetis, ainult ")" märki kasutamine venelaste vahel. Internetis isegi on mitu postitused, kus välismaalased küsivad, mida see märk tähendab. Tegelikult see on lihtsalt :-) emotikoni lühivorm.

 E-post

 Kõik tänapäeval teavad, mis on e-post ja milleks see on vaja, aga mitte kõik teavad e-posti kujunemislugu. Esimene näide e-posti kohta on kättesaadav MITi (Massachusetts Institue of Technology) arvutitest programmist nimega “MAILBOX”,mis on dateeritud 1965. aastaga. MIT-arvutite kasutajad võisid selle programmiga sõnumeid jätta ülikooli arvutitesse teistele kasutajatele, kes näevad sõnumeid järgmisel korral, kui nad arvutisse sisse logivad.

 1971 aastal juba oli leiutatud selline e-post, mida me praegu teame. Ray Tomlinsoni ARPANETi võrgustatud e-posti süsteem. Organisatsiooni masinate peaaegu kohese suhtlemise kontseptsioon osutus nii kasulikuks ja praktiliseks, et see mõte hakkas peagi levima. Kui sõnumite protokollid sai palju raskemateks, leiutis ka Ray Tomilson @ ehk "at" sümboliga tuntut e-posti identifikatsiooni, mis tähendas kasutajanimi@arvutinimi.

 Praegu e-posti kasutatakse paljudes eesmärkides, nagu haridus, töö, suhtlemine jne. Tänapäevases ühiskonnas igal inimesel peab olema e-posti aadress. 2019. aastal oli fikseeritud 3.8 miljardi e-posti kasutajaid. Sama aasta statiistika järgi, saadi ja saadeti iga päev 293,6 miljardit e-kirja.

Infoallikad: https://docs.google.com/document/d/1hRlCoZTvgNRykAMxANkc1er-BY4Dk74_e3WXmDqyBlA/edit?usp=sharing

 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Teema 4: Info- ja võrguühiskond

Teema 13: Teistmoodi IT

Teema 6: Arvutid ja paragrahvid Iː tants intellektuaalomandi ümber